دوره 14، شماره 41 - ( بهار 1401 )                   جلد 14 شماره 41 صفحات 84-75 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Aminzadeh1 B, Sani B, Alizadeh B, Mozaffari H. Identification of Drought Tolerant Oilseed Rape Genotypes using Multivariate Analysis. jcb. 2022; 14 (41) :75-84
URL: http://jcb.sanru.ac.ir/article-1-1314-fa.html
امین زاده بهروز، ثانی بهزاد، علیزاده بهرام، مظفری حمید. شناسایی ژنوتیپ های کلزای متحمل به خشکی با استفاده از تحلیل چندمتغیره. پژوهشنامه اصلاح گیاهان زراعی. 1401; 14 (41) :84-75

URL: http://jcb.sanru.ac.ir/article-1-1314-fa.html


موسسه تحقیقات اصلاح وتهیه و نهال بذر، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، کرج، ایران‌
چکیده:   (102 مشاهده)
چکیده مبسوط
مقدمه و هدف: تنش خشکی به­عنوان یکی از مهم­ترین تنش­ های غیرزیستی عامل محدودکننده اصلی کشت کلزا در مناطق خشک و نیمه ­خشک به ­شمار می ­رود. بنابراین، شناسایی ژنوتیپ­ های متحمل به خشکی، یکی از برنامه­ های ضروری در این مناطق به ­شمار می ­رود. یکی از روش­های مناسب به منظور شناسایی ژنوتیپ­ های متحمل به خشکی استفاده از شاخص­های تحمل به تنش می ­باشد. در این راستا، مطالعه پیش­رو برای شناسایی ژنوتیپ­های متحمل به خشکی از بین 38 ژنوتیپ کلزای زمستانه با استفاده از شاخص­های تحمل به خشکی طراحی شد.
مواد و روش­ها: این آزمایش براساس طرح بلوک­های کامل تصادفی (RCBD) با سه تکرار تحت شرایط نرمال و تنش خشکی در سال زراعی 1396-1395 انجام شد. در آزمایش نرمال، آبیاری در پنج مرحله انجام شد، درحالی­که در شرایط تنش خشکی، آبیاری قبل از شروع گل­دهی، متوقف شد. عملکرد ژنوتیپ­ها تحت شرایط نرمال و خشکی با استفاده از شاخص تحمل خشکی شامل TOL، MP، GMP، HM، STI، YSI، SSI، YR، K1STI و RDI برای شناسایی ژنوتیپ­های حساس و متحمل به خشکی مورد بررسی قرار گرفت.
یافته ­ها: تجزیه واریانس اختلاف معنی­داری بین ژنوتیپ­ های ارزیابی شده برای تمام شاخص­های تحمل به خشکی نشان داد. بیشترین ضریب تغییرپذیری ژنوتیپ برای شاخص­های TOL و SSI، YR و K2ST1 مشاهده گردید. تحلیل همبستگی، ارتباط مثبت و معنی ­داری بین Yp و TOL، SSI و YR و همچنین ارتباط منفی و معنی­ داری با Ys را نشان داد. بر اساس تجزیه به مؤلفه ­های اصلی  دو مؤلفه اول 99/64 درصد کل تغییرات مشاهده شده­ را به­ خود اختصاص دادند. 65/36 و 34/28 درصد تغییرات به ترتیب توسط مؤلفه‌های اول و دوم پوشش داده شدند. مؤلفه اول، ژنوتیپ­های متحمل را تشخیص داد، درحالی­که مؤلفه دوم ژنوتیپ­های حساس به خشکی را شناسایی نمود. تجزیه خوشه‌ای، ضمن تأیید نتایج حاصل از تجزیه به مؤلفه­ های اصلی، ژنوتیپ­ ها را در سه دسته طبقه­ بندی نمود. همچنین با استفاده از تجزیه خوشه­ ای نتایج  تجزیه به مؤلفه­های اصلی را تأیید کرد و ژنوتیپ­های متحمل به خشکی را از ژنوتیپ­ های حساس تفکیک نمود.
نتیجه ­گیری: درنهایت، این تحقیق پنج ژنوتیپ برتر را شناسایی نمود، ازجمله G6، G10، G18، G23 و G33 که متحمل ­ترین ژنوتیپ­ها درمقابل خشکی بوده و عملکرد آنها تحت شرایط نرمال و تنش خشکی تفاوت معنی­ داری تداشت.

متن کامل [PDF 1838 kb]   (16 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: اصلاح براي تنش هاي زنده و غيرزنده محيطي
دریافت: 1400/7/25 | ویرایش نهایی: 1401/3/2 | پذیرش: 1400/10/28 | انتشار: 1401/1/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پژوهشنامه اصلاح گیاهان زراعی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Journal of Crop Breeding

Designed & Developed by : Yektaweb