XML English Abstract Print


گروه تولید و ژنتیک گیاهی، دانشکده کشاورزی، دانشگاه ارومیه
چکیده:   (69 مشاهده)
چکیده مبسوط
مقدمه و هدف: گندم نان (Triticum aestivum L.) یکی از مهم­ترین محصولات اصلی تغذیه ­ای در جهان است. با وجود تلاش ­ها در جهت بهبود کیفیت گندم، سطح ریزمغذی­ه ای آن هنوز پایین­ تر از حد مطلوب برای تغذیه انسان قرار دارد. به ویژه کمبود روی (Zn) یک مشکل گسترده تغذیه­ ای  در کشورهایی است که به ­طور عمده به رژیم غذایی وابسته به غلات متکی می­ باشند. بنابراین تحقیق حاضر به منظور مطالعه و بررسی الگوی بیان ژن­ های کدکننده عوامل رونویسی bZIP56، WRKY1 و NAM-B1 تحت شرایط کمبود روی در گندم نان اجرا شد.
مواد و روش‌ها: در این تحقیق، دو رقم گندم هامون (روی-کارا) و هیرمند (روی-ناکارا) در شرایط کمبود و کفایت روی ( به ترتیب صفر و پنج میلی­ گرم روی در کیلوگرم) خاک کشت و نمونه­ برداری از برگ و ریشه گیاهان در دو مرحله 30 روز بعد از جوانه­ زنی (رویشی) و 30 درصد گلدهی (زایشی) انجام گرفت و بیان نسبی ژن­های کد کننده عوامل رونویسی فوق الذکر  در شرایط کمبود روی نسبت به شرایط کفایت آن با استفاده از روش Real time PCR مورد ارزیابی قرار گرفت.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که بیش­ترین میزان افزایش بیان نسبی ژن­های bZIP56 (بیش از 77 برابر کنترل) و WRKY1 (بیش از 20 برابر کنترل)، در ریشه رقم روی-کارا (هامون) در مرحله زایشی مشاهده شد. همچنین میزان بیان هر دو ژن در برگ رقم هامون در مرحله رویشی نیز بطور قابل توجهی نسبت به گیاهان شاهد افزایش یافت. بیشترین میزان بیان نسبی ژن کد کننده عامل رونویسی NAM-B1 (بیش از 54 برابر کنترل) در برگ رقم روی‌-ناکارای هیرمند در مرحله زایشی مشاهده شد. همچنین میزان بیان این ژن در ریشه و برگ رقم روی-کارای هامون به ترتیب در مراحل زایشی و رویشی بطور قابل توجهی نسبت به گیاهان شاهد افزایش یافت.
نتیجه‌گیری: بطور کلی با توجه به افزایش بیان نسبی رونوشت­ های هر سه ژن کد کننده عوامل رونویسی مورد مطالعه در مرحله زایشی در ریشه رقم
روی-کارا، احتمالا هر سه ژن در فعال سازی و القای رونوشت برداری ژن­های دخیل در جذب روی در ریشه در شرایط کمبود روی در انتهای دوره رشدی مشارکت دارند
. بنابراین می­ توان از این ژن­ ها در در برنامه ­های اصلاحی بهبود کیفیت دانه و غنی سازی زیستی گندم نان برای تولید ارقام روی-کارا استفاده کرد.  


 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بيوتكنولوژي گياهي
دریافت: 1400/5/11 | ویرایش نهایی: 1401/5/15 | پذیرش: 1400/9/23

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پژوهشنامه اصلاح گیاهان زراعی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Journal of Crop Breeding

Designed & Developed by : Yektaweb