XML English Abstract Print


گروه بهنژادی و بیوتکنولوژی گیاهی، دانشکده کشاورزی، دانشگاه تبریز
چکیده:   (301 مشاهده)
چکیده مبسوط
مقدمه و هدف: ذرت یکی از مهمترین غلات دانه ­ای است که در بسیاری از نقاط جهان کشت می­ شود و یکی از مهمترین غلات برای تولید مواد غذایی سرتاسر مردم جهان است. یکی از مهمترین عوامل محدودکننده رشد گیاهان در سرتاسر جهان و شایع ­ترین تنش محیطی، کمبود آب است که باعث محدودیت رشد و بقای گیاهان در مناطق خشک و نیمه خشک می­شود. واکنش ژنوتیپ­ ها به تنش در زمان و مکان­ های مختلف می­ تواند متفاوت باشد. بنابراین انتخاب ژنوتیپ­ های متحمل به تنش کم ­آبی، می­ تواند کمک شایانی در جهت اصلاح و تولید محصول ذرت نماید.
مواد و روش ­ها: در این پژوهش به ­منظور بررسی تحمل هیبریدهای ذرت به تنش کم­ آبی، 18 هیبرید ذرت در آزمایشی بصورت کرت ­های خرد شده بر پایه طرح بلوک­ های کامل تصادفی در سه تکرار مورد ارزیابی قرار گرفتند. آبیاری در شرایط شاهد بعد از 70 میلی­متر و شرایط تنش کم ­آبی بعد از 120 میلی­متر تبخیر از تشتک تبخیر کلاس A انجام شد. بر اساس عملکرد دانه در شرایط تنش و عادی، شاخص ­های تحمل به تنش (STIحساسیت به تنش (SSIتحمل (TOLشاخص میانگین بهره ­وری (MPمیانگین هندسی بهره­ وری (GMPمیانگین هارمونیک بهره ­وری (HARMخشکی نسبی (RDIمقاومت به خشکی (DIپایداری عملکرد (YSI) و انتخاب ژنوتیپ ایده ­آل (SIIG) برای هیبریدهای مورد مطالعه محاسبه شد و هیبریدهای متحمل­ تر و حساس­ تر شناسایی شدند. همچنین گروه­ بندی هیبریدها بر اساس تجزیه کلاس تر و تجزیه به مولفه ­های اصلی انجام شد.
یافته­ ها: در این پژوهش، صفت عملکرد در شرایط نرمال و تنش همبستگی کمی با شاخص TOL، همبستگی منفی و معنی ­داری با SSI و همبستگی مثبت و معنی­ داری با شاخص­ های MP، GMP، STI، HARM، YSI، RDI، DI و SIIG داشت و بنابراین هیبریدهای با مقادیر عددی بیشتر برای این شاخص ­ها، عملکرد بالایی در شرایط واجد تنش و نرمال داشتند. بر این اساس، شاخص­ های MP، GMP، STI، HARM، YSI، RDI، DI و SIIG به­ دلیل دارا بودن همبستگی بالا با عملکرد در محیط تنش و بدون تنش، شاخص­ های مناسبی برای شناسایی هیبریدهای پر محصول در هر دو شرایط محیطی (گروه A فرناندز) می ­باشند.
نتیجه ­گیری: در شرایط نرمال هیبرید SC704، بیشترین (18/57 تن در هکتار) و هیبریدهای SC703 (11/81 تن در هکتار)، SC702 (11/76 تن در هکتار)، SC720 (12/66 تن در هکتار)، SC701 (11/77 تن در هکتار)،  K3651/2×K19 (11/09) و AR66 (11/43 تن در هکتار) کمترین عملکرد دانه را داشتند. همچنین در شرایط تنش کمبود آب، هیبرید SC704 بیشترین (15/9 تن در هکتار) و هیبرید AR66 کمترین (6/16 تن در هکتار) عملکرد دانه ذرت را دارا بودند. بر اساس نتایج حاصل از شاخص ­های مورد مطالعه، در مجموع هیبریدهای SC500 و SC704 به­ عنوان هیبریدهای متحمل به کمبود آب و هیبریدهای SC670 و AR66 نیز به­ عنوان هیبریدهای حساس به تنش کم­ آبی شناسایی شدند. نتایج حاصل از تجزیه کلاستر و تجزیه به مولفه ­های اصلی و رسم نمودار بای­پلات نیز این موضوع را تایید کردند.

 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: اصلاح براي تنش هاي زنده و غيرزنده محيطي
دریافت: 1401/3/4 | ویرایش نهایی: 1402/3/10 | پذیرش: 1401/5/11

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پژوهشنامه اصلاح گیاهان زراعی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Journal of Crop Breeding

Designed & Developed by : Yektaweb