دوره 13، شماره 40 - ( زمستان 1400 1400 )                   جلد 13 شماره 40 صفحات 59-50 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


مؤسسه تحقیقات پنبه کشور، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، گرگان، ایران
چکیده:   (694 مشاهده)
چکیده مبسوط
مقدمه و هدف: بررسی اثر متقابل ژنوتیپ × محیط و شناسایی ارقام پایدار و پرمحصول در شرایط محیطی مختلف، اهمیت زیادی در اصلاح نباتات دارد. در این تحقیق، تاثیر ژنوتیپ و محیط و پایداری عملکرد ارقام امیدبخش پنبه در اقلیم­های مختلف کشور به منظور شناسایی و اﻧﺘﺨﺎب ارقام ﭘﺎیﺪار ﺑﺎ ﻋﻤﻠﮑﺮد ﺑـﺎﻻ مورد مطالعه قرار گرفته است.
مواد و روش‌ها: در این تحقیق، پایداری عملکرد وش نه ژنوتیپ امیدبخش پنبه به همراه دو رقم شاهد در قالب طرح بلوک­ های کامل تصادفی با چهار تکرار در هشت ایستگاه و مزرعه تحقیقاتی (هاشم­ آباد، کارکنده، داراب، خدافرین، گرمسار، ورامین، اصفهان و مغان) به مدت دو سال زراعی (1397 و 1398) مورد ارزیابی قرار گرفت.
یافته‌ها: بر اساس نتایج حاصل از تجزیه واریانس مرکب، اثر متقابل ژنوتیپ × محیط معنی­دار بود، به این معنی که لاین­های مختلف واکنش­های متفاوتی در محیط‌های اجرای آزمایش داشتند و از این‌رو می­توان لاین­ های پایدار و سازگار را در محیط­های مختلف شناسایی کرد. نتایج تجزیه پایداری تک متغیره نشان داد که ارقام گلستان، ANB414 و ANBK دارای کمترین ﺿـﺮیﺐ رﮔﺮﺳـﯿﻮن (b) و کمترین میزان ضریب تغییرات (CVi) بودند و از پایداری بالایی برخوردار بودند. ﺑﺮ اﺳﺎس روش رﮔﺮﺳﯿﻮﻧﯽ اﺑﺮﻫﺎرت و راﺳﻞ ژنوتیپ ANBK دارای سازگاری مطلوب بود. مدل امی با دو مؤلفه اصلی (AMMI2) 81 درصد از تغییرات اثر متقابل ژنوتیپ × محیط را توجیه نمود و روش بای‌پلات نیز توانست بخوبی محیط‌های کلان و ژنوتیپ‌های پایدار را شناسایی کند. بر پایه آماره‌های تک متغیره و تجزیه بای‌پلات ارقام ANB414 و گلستان دارای عملکرد و پایداری بالا بودند. همچنین نمودار نمایش چند ضلعی تجزیه GGE بای­پلات نشان داد که ارقام ANBK، ANB-414 و گلستان در بیشتر مناطق عملکرد وش مناسبی دارند و ارقام ورامین و 92-34 دارای سازگاری عمومی با عملکرد متوسط هستند.
نتیجه‌گیری: در این تحقیق ژنوتیپ‌های ANBK و ANB414 به همراه رقم تجاری گلستان با عملکرد بالاتر از میانگین کل، به‌عنوان ژنوتیپ‌های با سازگاری عمومی و پایداری عملکرد مناسب شناسایی شدند که می‌توانند بعنوان ارقام جدید در برنامه معرفی و توسعه کشت قرار گیرند.
متن کامل [PDF 1934 kb]   (158 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: اصلاح نباتات
دریافت: 1400/2/15 | ویرایش نهایی: 1400/10/26 | پذیرش: 1400/6/27 | انتشار: 1400/10/26

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.