دوره 3، شماره 7 - ( 2-1390 )                   جلد 3 شماره 7 صفحات 41-27 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (6455 مشاهده)

 

  مطالعات فیزیولوژیکی در گندم دلالت بر این داشته که برگ پرچم سهم عمده ای در عملکرد دانه دارد. همچنین تعداد، نحوه توزیع و مورفولوژی روزنه روی سطح برگ گندم نیز از ویژگی­های مهم در شاخص مقاومت به خشکی و سازگاری ارقام گندم به نوسانات سطوح دی اکسیدکربن است . ب ه ­منظور برآورد پارامترهای ژنتیکی برگ پرچم و صفات روزنه­ای در گندم دوروم از 49 ژنوتیپ حاصل از تلاقی دای­آلل کامل هفت ژنوتیپ در قالب طرح بلوک­های کامل تصادفی استفاده گردید. صفات عرض، طول و سطح برگ پرچم، تعداد روزنه در سطح رویی و زیرین برگ پرچم، مساحت روزنه در سطح رویی و زیرین برگ پرچم ارزیابی گردید. نتایج تجزیه واریانس حاکی از وجود تفاوت معنی­دار بین ژنوتیپ­ها برای کلیه صفات مورد مطالعه بود. میانگین مربعات قابلیت ترکیب­پذیری عمومی ( GCA ) برای کلیه صفات معنی­دار بود. در حالیکه میانگین مربعات قابلیت ترکیب­پذیری خصوصی ( SCA ) برای همه صفات به­جز طول برگ پرچم و سطح برگ پرچم معنی­دار گردید. معنی­دار بودن نسبت GCA به SCA در صفات طول برگ پرچم و مساحت روزنه در سطح رویی برگ پرچم نشان­دهنده سهم بیشتر اثرات افزایشی ژن­ها در بروز آن صفات است. معنی­دار بودن میانگین مربعات تلاقی­های معکوس نیز برای تمام صفات مبین وجود اثر مادری در کلیه صفات بود. برآورد اثر GCA والد­ها نشان داد که رقم Dipper-6 دارای بیشترین اثرات GCA مثبت و معنی­دار در سطح، طول و عرض برگ پرچم بود. با استفاده از روش بای­پلات نیز نتایج مشابه­ای بدست آمد. بیشترین
وراثت­پذیری خصوصی در صفات طول برگ پرچم و
مساحت روزنه در سطح رویی برگ (به ترتیب 27/0 و 21/0) دیده شد. بنابراین در مواد ژنتیکی مورد مطالعه، انتخاب برای این صفات در نسل­های اولیه از کارایی بالایی برخوردار است.

  

 

متن کامل [PDF 1562 kb]   (1377 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: اصلاح نباتات
دریافت: 1392/2/16 | انتشار: 1390/2/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.