دوره 8، شماره 20 - ( زمستان 1395 )                   جلد 8 شماره 20 صفحات 69-60 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


بخش تحقیقات ژنومیکس، بیوتکنولوژی کشاورزی منطقه شمال‌غرب و ‌غرب کشور (تبریز)، پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران (ABRII)؛ استادیار گروه زراعت و اصلاح نباتات، دانشکده علوم کشاورزی دانشگاه محقق اردبیلی.
چکیده:   (1500 مشاهده)

بررسی تنوع ژنتیکی گامی مهم در بهره‌برداری از مواد گیاهی در برنامه‌های به‌نژادی است. در این مطالعه، تنوع ژنتیکی 55 لاین جو با استفاده از نشانگرهای ریزماهواره مورد ارزیابی قرار گرفت و همچنین به‌منظور شناسایی نشانگرهای مرتبط با صفات فنولوژیک و عملکرد مربوط به فرار از خشکی شامل صفات تعداد روز تا خوشه‌دهی، طول دوره پر شدن دانه، تعداد روز تا رسیدگی فیزیولوژیک، وزن هزار دانه و عملکرد در لاین‌های جو از نشانگرهای ریزماهواره استفاده شد. این صفات در شرایط دیم مورد ارزیابی قرار گرفتند. برای این منظور، از برگ‌های جوان جو DNA استخراج گردید و محصولات تکثیری PCR با استفاده از 35 جفت آغازگر ریزماهواره روی ژل الکتروفورز واسرشته‌ساز پلی‌آکریلامید 5/4% بارگذاری شدند که 25 جفت آغازگر الگوی نواری واضح و چندشکل تولید کردند. در مجموع، 186 نوار چندشکل شناسایی گردید. تعداد نوارهای چندشکل مشاهده­شده از 2 تا 14 با میانگین 44/7 نوار به ازای هر جفت آغازگر متغیر بود. میزان اطلاعات چندشکلی برای آغازگرها از 18/0 تا 45/0 متغیر بود و میانگین آن 32/0 بود. لاین‌های جو مورد مطالعه با استفاده از تجزیه خوشه‌ای به 3 گروه تقسیم شدند، لاین‌ها تا حد مطلوبی
بر اساس منشاء جغرافیایی از یکدیگر تفکیک شدند که بیانگر کارایی نشانگرهای ریزماهواره در تشخیص تفاوت‌ها و شباهت‌های ژنتیکی می‌باشد. همچنین، در تجزیه ارتباط 24 نشانگر مثبت شناسایی گردید. شناسایی نشانگرهای مثبت می‌تواند در برنامه‌های مکان‌یابی ژن‌های کنترل‌کننده صفات فنولوژیک و عملکرد مرتبط با فرار از خشکی مورد استفاده قرار گیرد و شناسایی ژنوتیپ­های جو  فرارکننده از خشکی را تسهیل کرده و موجب صرفه‌جویی در وقت، هزینه و نیروی انسانی گردد.

متن کامل [PDF 530 kb]   (1633 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: اصلاح نباتات مولكولي
دریافت: ۱۳۹۳/۱۱/۲۸ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۵/۱۲/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۴/۵/۱۱ | انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۱۰